16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji unormowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem akceptacji każdego dnia ma styczność naprawdę sporo osób i właśnie ten dzień ma to głosić. Prośba do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest zachętą do tego, żeby znaleźli wyjście z tego sporego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, by wyeliminować brak akceptacji przez edukację, ale także przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie tolerancji i nakłonienie do braku agresji wobec osób dyskryminowanych.

Cała ta inicjatywa została zwołana przez regularnie wywoływane akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te mniejszości zmagają się z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma pomóc w odszukaniu głębszych przyczyn pojawiania się braku akceptacji, ale także mają wspominać, jak tragiczne potrafią być objawy braku akceptacji dla osób dręczonych. Aby dociec, czym faktycznie jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, potrzebne są tego rodzaju akcje, które naprawdę stają się pomocne w tym zakresie. Ma także kształcić, nauczyć doceniania różnorodności względem kultur, rozumienia innych ludzi, ale również celem tego rodzaju działań jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.

Jak świętowano w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili ogólny manifest, w którym wykazują niewiarygodne zrozumienie dla ofiar fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod wspólnym manifestem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Trzaskowski Rafał powiedział, że wspólnota tego dnia będzie obwieszczana przez wywieszanie tęczowych flag, a także oświetlania budynków. Głównie w tęczowych barwach został oświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz