Kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu warto nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu w istocie o smogu, który z pewnością może być dla całej cywilizacji naprawdę bez granic niebezpieczny. Niekorzystne toksyny, które wdychamy niestety w każdy dzień, mają niewątpliwie związek z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Naprawdę warto regularnie informować czym jest degradacja środowiska a także jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza w kilku programach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. Należy uzmysławiać sobie, że aktualnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił także problem smogu. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu powietrza. Połowę smogu w Polsce wyrabiamy my sami w domach, o czym zrelacjonował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie rozmontujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również przyłączył się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Prezes spółki Piotr Woźny ogłosił, iż produkowana przez tę spółkę energia za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi także tego, że kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 możemy ze sobą swobodnie połączyć. Epidemia koronawirusa ukazała się w krajach o ogromnie wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W kwestii smogu niewątliwie trzeba także być świadomym tego, co w praktyce jest najistotniejszą przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych specyfikacji jest niepojęcie istotna, głównie z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz